19 października wypada 40 rocznica śmierci bł.ks. Jerzego Popiełuszki, w wyniku tak ważnej daty, odbędą się obchody upamiętniające to wydarzenie, m.in. w Wejherowie. Obchody zostaną połączone z obroną wartości chrześcijańskich, symboli religijnych w Polsce.
O godzinie 18:00 odbędzie się Msza za Ojczyznę w kościele.pw. Chrystusa Króla Wejherowie, po czym o 19:00 wyruszy stamtąd marsz pt. ,,Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Więcej szczegółów na zamieszczonym plakacie. Zapraszamy Państwa do udziału w tym patriotycznym wydarzeniu.
O bł. Ks. Jerzym Popiełuszcze: Ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984) to postać, która na trwałe wpisała się w historię Polski jako symbol walki o wolność, prawdę i godność człowieka. Był księdzem katolickim, kapelanem „Solidarności” i jednym z najważniejszych duchownych zaangażowanych w opozycję wobec komunistycznego reżimu PRL. Duchowny zaangażowany w walkę o wolność. Jako młody ksiądz, Jerzy Popiełuszko związał swoje życie z pracą duszpasterską, która nie ograniczała się wyłącznie do pełnienia obowiązków kapłana. Jego zaangażowanie w pomoc duchową robotnikom zaczęło się na początku lat 80., kiedy wybuchł ruch „Solidarności” – pierwszego w bloku wschodnim niezależnego związku zawodowego, domagającego się poszanowania praw pracowniczych i obywatelskich. Ks. Popiełuszko stał się kapelanem tego ruchu, wspierając robotników podczas strajków i represji ze strony władz komunistycznych.
Jego słynne Msze za Ojczyznę, odprawiane w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, przyciągały tłumy wiernych. Te nabożeństwa były czymś więcej niż tylko modlitwą – stanowiły forum, na którym ks. Jerzy głosił naukę o wolności, prawach człowieka i moralnej odpowiedzialności. W swoich kazaniach nie bał się mówić otwarcie o niesprawiedliwości i prześladowaniach, co czyniło go jednym z głównych wrogów ówczesnej władzy.
Prześladowania i męczeńska śmierć
Jego odwaga i popularność nie umknęły uwadze władz PRL-u. Ks. Popiełuszko wielokrotnie był nękany przez Służbę Bezpieczeństwa, która widziała w nim zagrożenie dla komunistycznego systemu. Mimo tych szykan, nie zrezygnował z głoszenia prawdy i walki o sprawiedliwość.
Tragiczny finał jego życia nastąpił 19 października 1984 roku, kiedy to został porwany przez funkcjonariuszy SB. Był brutalnie torturowany, a następnie zamordowany. Jego ciało odnaleziono 30 października w wodach Zalewu Wiślanego niedaleko Włocławka. Śmierć ks. Jerzego wstrząsnęła całym narodem i stała się symbolem męczeństwa za wiarę i wolność. Dziedzictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki Pogrzeb ks. Popiełuszki zgromadził setki tysięcy osób, a jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek dla ludzi szukających siły duchowej i inspiracji w walce o wolną Polskę. Jego śmierć nie zakończyła walki, lecz umocniła ruch oporu wobec reżimu komunistycznego.
W 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany przez Kościół katolicki jako męczennik za wiarę i obronę praw człowieka. Dziś jest czczony jako bohater narodowy, a jego postać przypomina, że walka o prawdę, wolność i godność człowieka często wymaga najwyższej ofiary. Świadectwo życia i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki pozostaje aktualne do dziś, przypominając o wartości, jaką jest wolność oraz o konieczności przeciwstawiania się niesprawiedliwości i tyranii.
Mateusz Syposz,
Społecznik i pasjonat kolei