„Fabryczny sierpień…”
Debiutancka płyta zespołu, „Rock Fantastyczno-naukowy” z 2011 roku, zawierająca m.in. cytaty z „Wesela” Wyspiańskiego, była pierwszym poważnym krokiem Fabryki. W 2013 roku zespół brał udział w programie „Must Be The Music” i wystąpił na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni. Przełomowy moment w karierze przyszedł jednak w 2016 roku, kiedy Narodowe Centrum Kultury wydało ich album „Sierpień”. Płyta, inspirowana poezją Baczyńskiego, Gajcego i innych poetów pokolenia Kolumbów, stanowi hołd dla młodych ludzi, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej. Pomysł na „Sierpień” narodził się podczas prac nad debiutem, kiedy Andrzej Puczyński z Izabelin Studio zasugerował Sylwestrowi stworzenie utworu do poezji Tadeusza Gajcego. Choć projekt Muzeum Powstania Warszawskiego nie został zrealizowany, Domański stworzył aż 11 utworów opartych na poezji Baczyńskiego, Gajcego i innych wojennych poetów. Materiał dopełnia „fabryczna” aranżacja „Pałacyku Michla.”. Materiał ten przedpremierowo został wykonany przez Fabrykę na żywo w 2010 roku, na koncercie w Warszawie. Próby współpracy z Muzeum Powstania i Polskim Radiem zakończyły się niepowodzeniem.
Niełatwa droga do wydania albumu była pełna przeszkód – finansowych, personalnych, a nawet zdrowotnych, kiedy Domański przez rok nie mógł pracować i tworzyć z powodów zdrowatnych. Mimo tych trudności, nie zrezygnował. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w 2016 roku ukazała się płyta „Sierpień” – muzyczna interpretacja poezji autorów takich jak Baczyński, Borowski, Bogusławska, Gajcy i Szczepański. Większość tych tekstów nie jest powszechnie znana, co pozwala na świeże spojrzenie na poezję wojenną i unika szkolnych klisz. „Sierpień” otwiera utwór tytułowy, który oddaje tragiczny klimat Powstania Warszawskiego i upamiętnia młode pokolenie, które poświęciło życie za ojczyznę. Na płycie znajdują się także inne, pełne emocji interpretacje poezji, jak „Modlitwa o nas” Gajcego czy „Źródło” Baczyńskiego, poruszający utwór dedykowany jego żonie Basi Baczyńskiej.
Znalazła się tam również interpretacja wiersza Tadeusza Borowskiego „Pieśń” (w piosence „Nad nami noc”), która subtelnie nawiązuje właśnie do twórczości Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Poezja Tadeusza Gajcego pojawia się na płycie jeszcze raz w utworze „Wezwanie”, dynamicznym, hardrockowym hymnie, który mógłby z powodzeniem zabrzmieć na Woodstock’u. Najwybitniejsze i najbardziej przejmujące kompozycje to „Bez imienia” Baczyńskiego i bardzo znany wiersz „Dziś idę walczyć, Mamo!” Józefa Szczepańskiego. Muzycznie, „Sierpień” to pełen energii album, gdzie rockowe brzmienia przenikają się z elektroniką, tworząc intensywne, emocjonalne aranżacje. Partie gitarowe, w tym wyraziste solówki, wzmacniają dramatyzm poezji wojennej, nadając jej współczesny, mocny rytm. To album, który oddaje hołd historii, ale jednocześnie zmusza do refleksji nad teraźniejszością i przyszłością – nad tym, dzięki komu dziś możemy żyć w wolnej Polsce. Płyta powstała tylko dzięki wytrwałości lidera zespołu Fabryka. Od 7 lat Sylwester jest mieszkańcem Gdańska, a grupa istnieje do dziś, nagrywa i koncertuje, przypominając również utwory z płyty „Sierpień”.
Ten album, jak inne produkcje zespołu Fabryka możemy odsłuchać na stronie fabryka.band/muzyka
Pomysł na „Sierpień” narodził się podczas prac nad debiutem, kiedy Andrzej Puczyński z Izabelin Studio zasugerował Sylwestrowi stworzenie utworu do poezji Tadeusza Gajcego. Choć projekt Muzeum Powstania Warszawskiego nie został zrealizowany, Domański stworzył aż 11 utworów opartych na poezji Baczyńskiego, Gajcego i innych wojennych poetów. Materiał dopełnia „fabryczna” aranżacja „Pałacyku Michla.”. Materiał ten przedpremierowo został wykonany przez Fabrykę na żywo w 2010 roku, na koncercie w Warszawie. Próby współpracy z Muzeum Powstania i Polskim Radiem zakończyły się niepowodzeniem. Niełatwa droga do wydania albumu była pełna przeszkód – finansowych, personalnych, a nawet zdrowotnych, kiedy Domański przez rok nie mógł pracować i tworzyć z powodów zdrowatnych. Mimo tych trudności, nie zrezygnował. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, w 2016 roku ukazała się płyta „Sierpień” – muzyczna interpretacja poezji autorów takich jak Baczyński, Borowski, Bogusławska, Gajcy i Szczepański. Większość tych tekstów nie jest powszechnie znana, co pozwala na świeże spojrzenie na poezję wojenną i unika szkolnych klisz.
Ten album, jak inne produkcje zespołu Fabryka możemy odsłuchać na stronie
https://fabryka.band/cds/index