Przejdź do treści

22 kwietnia 2025 / 05:20

Forum Organizacji Młodzieżowych

Picture of Piotr Spychalski - Redaktor, Dyrektor Zarządzający w Fundacji ZEFIR

Piotr Spychalski - Redaktor, Dyrektor Zarządzający w Fundacji ZEFIR

Wejherowska Fundacja Zefir zaprosiła młode osoby do udziału w konferencji Forum Organizacji Młodzieżowych w Wyższej Szkole Bankowej Merito w Gdyni. Młodzież podczas dwóch paneli dowiedziała się wielu przydatnych i interesujących rzeczy o tym jak pomagać, dlaczego i że nie zawsze ta działalność musi być nieodpłatna. Podczas pierwszego panelu „Aktywizacja młodzieży w samorządach” – 22 listopada, prelegenci (M. Kulaszewicz – Fundacja Adaptacja; Artur Kukiełko – Fundacja Bracia Mniejsi; Maja Krośnicka – Stowarzyszenie Teatralno – Literackie „Kukułka”/Biblioteka Luzino; Piotr Stec – MAPA Obywatelska przedstawili swoje organizacje. Następnie podzielili się swoimi doświadczeniami udzielając rad oraz zwracając uwagę na najistotniejsze kwestie prowadzenia działalności społecznej.

W drugim panelu skupiono się na organizacjach pozarządowych/społecznych w życiu publicznym (jak uniknąć pułapki ograniczania się tylko i wyłącznie do działania na podstawie środków przyznawanych przez samorządy w formie grantów) oraz jak wzmacniać swoje umiejętności i budować doświadczenie osobiste w oparciu o działalność w trzecim sektorze. Przekonywano przy tym, że działalność pozarządowa jest swego rodzaju „lekiem” na wyśmiewane u osób szukających pierwszej pracy – przysłowiowy brak doświadczenia zawodowego.
Idea forum:
– Nasza Fundacja Zefir zorganizowała tę konferencję, by zachęcić młodych ludzi do działania, by przekonać ich, że warto wyjść z czterech ścian i zrobić coś dobrego, co daje satysfakcję, ale i konkretne profity – tłumaczy Marcin Kamień, członek zarządu Fundacji Zefir. – Mogą to robić dla siebie, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Można promować i działać na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt… W ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie jest ponad 30 kategorii gdzie można się spełnić. Bardzo wielu sprawom możemy zaradzić tworząc stowarzyszenie, do którego potrzeba zaledwie trzech osób.

Drugi panel zaplanowaliśmy jako stricte rozwojowy Dagmara Rucińska, Rafał Nowak, Kamil Sobkiewicz (Fundacja na prąd) to ludzie, którzy spojrzeli na działalność w trzecim sektorze jak na coś osobistego – możliwość budowania marki osobistej i samorozwoju. Przedstawili ekonomiczne spojrzenie na profesjonalną pracę w trzecim sektorze. Niekoniecznie poprzez stowarzyszenie czy fundację trzeba zakładać działalność od grantu do grantu. To może być udane połączenie z biznesem. Często duże firmy/korporacje rezerwują część środków na działalność społeczną swoich pracowników lub organizacje czy osoby zewnątrz pod warunkiem, że wpisze się w ich misję.

Nie tylko charytatywnie
Spotkania takie jak FOM pozwalają pokazać, że można obok celów społecznych równocześnie realizować własne cele zawodowe. Dwaj z wykształcenia prawnicy, prelegenci forum podczas spotkania dawali wielokrotnie do zrozumienia, że sama chęć czynienia dobra nie wystarcza. W końcu będziemy chcieli odpocząć, nakarmić rodzinę, zapewnić coś sobie, dlatego tak ważne jest tworzenie sobie przy działalności społecznej pola do prowadzenia biznesu – zarabiania.
Od samorządu, przez lalki do roli koordynatora
Piotr Stec, przew. Fundacji MAPA Obywatelska swoją działalność w sektorze pozarządowym zaczął już w kwidzyńskim liceum, w którym został przewodniczącym samorządu uczniowskiego. Potem przez 12 lat działał w Teatrze Twórczym. Stowarzyszeniu Scena Ruchowa w Kwidzynie, gdzie zaangażował się w warszawski ruch teatralny propagujący teatr lalek dla dorosłych. Potem szereg lat działał w tzw. organizacjach parasolowych, koordynujących i wspierających pracę innych organizacji.

Zapraszamy również do obserwowania nas na:
strona internetowa FOM https://fom.fundacjazefir.org/
https://www.facebook.com/ForumOrganizacjiMlodziezowych
https://www.facebook.com/fundacjzefir


Przedruk częściowy z portalu https://www.portalpomorza.pl/ prowadzonego przez

Wydawnictwo Pomorskie Sp. z o.o.
Tekst i fotorelacja Pan Wawrzyniec Mocny

Picture of Piotr Spychalski - Redaktor, Dyrektor Zarządzający w Fundacji ZEFIR

Piotr Spychalski - Redaktor, Dyrektor Zarządzający w Fundacji ZEFIR

Dyrektor Zarządzający i członek zarządu Fundacji ZEFIR -Koordynator Projektu Forum Organizacji Młodzieżowych (FOM) Szkolenia Zawodowe, MBA, Absolwent kierunku Ekonomia i Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie studiów prezes organizacji studenckiej KNPR zajmującej się tematyką PR jak i inicjowaniem wielu wydarzeń akademickich o charakterze edukacyjno-kulturalnym oraz integrującym społeczność studencką i biznesową tj. „Mosty Ekonomiczne” „PRosto na Szczyt!” czy „Sopockie Forum Organizacji Studenckich” (SFOS)- wydarzenie, które było pierwowzorem projektu Forum Organizacji Młodzieżowych sfinansowanego w ramach Funduszu Młodzieżowego 2022-2023 realizowanego przez NIW-CRSO.  Członek Studenckiego Forum Business Centre Club, odpowiedzialny za źródła finansowania realizowanych projektów. W latach 2011-2013 Radny Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz członek komisji stypendialnej. Laureat konkursu ,,Young Project Management Program” Politechniki Gdańskiej. Zawodowo związany z branżą transportowo-logistyczną o obszarze rozwoju nowych technologii i zamówień publicznych w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A. W działalności publicznej były radny dzielnicy Chylonia, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego komisji inwestycyjnej oraz członka komisji ds. kulturalnych. Obecnie Koordynator Projektu Forum Organizacji Młodzieżowych realizowanego przez fundację.

Możesz też wesprzeć nas bezpośrednio przez serwis buycofee.to/zefir korzystając z kodu QR:

Facebook
LinkedIn
Email
Drukuj

W hołdzie kapitanowi Józefowi Dambkowi: Koncert patriotyczny pełen emocji i wspólnoty

Punkt widzenia społecznika polsko-ukraińskiego na temat relacji obustronnych.

Przyszłość Młodych na Rynku Pracy – Panel Dyskusyjny Pomorskiej Gazety Niezależnej w Wejherowie

Podoba Ci się nasza gazeta? Wesprzyj nas.

Miejsce na Twoją reklamę