Przejdź do treści

22 kwietnia 2025 / 00:46

Patriotyzm w powietrzu.

Picture of Michał Sawicki - Uskrzydleni, ZEFIR

Michał Sawicki - Uskrzydleni, ZEFIR

W działalności społecznej polskiej młodzieży


15 sierpnia 2024 w Pruszczu Gdańskim na strefie spadochronowej Skydive Gdańsk, należącej do Aeroklubu Gdańskiego, odbędzie się dość nietypowe wydarzenie, obejmujące niecodzienny skok spadochronowy.

Z okazji Święta Wojska Polskiego skoczkowie spadochronowi ze stowarzyszenia Uskrzydleni, wykonają skok spadochronowy z flagą Polski. W planie skoku zakładany jest skok, a następnie przelot nad lotniskiem z rozpostartą flagą o powierzchni ok. 60m2, który odbędzie się w asyście dwóch skoczków-kamerzystów, którzy z perspektywy pierwszej osoby zarejestrują to wydarzenie.
Skoki z flagą są złożonym i wymagającym przedsięwzięciem, ponieważ poza ogromną atrakcyjnością dla widzów, cechują się także zwiększonym ryzykiem. Samo przygotowanie się do takiego skoku jest wieloetapowym procesem, który obejmuje złożone aspekty techniczne —m.in. odpowiednie obciążenie flagi, jej właściwe złożenie i spakowanie, system mocowania i awaryjnego wypięcia oraz plan samego wyjścia z samolotu, otwarcia spadochronu, rozłożenia flagi i odpowiedniego poruszania się z nią w powietrzu.

Po części naziemnej przychodzi kolej na praktyczne testy w powietrzu. Umożliwiają sprawdzenie zachowania całego systemu w realnych warunkach i wyłapanie ew. problematycznych sytuacji lub potencjalnych ryzyk, które mogły nie zostać przewidziane wcześniej.
Takie skoki testowe dają też pilotowi spadochronu lepsze rozeznanie w zachowaniu flagi i samego spadochronu z dodatkowym obciążeniem. Flaga sama w sobie nie jest co prawda ciężka, jednak obciążnik do jej stabilizacji to dodatkowe kilogramy, torba, w której się znajduje oraz odpowiednie elementy mocujące to także nadprogramowa masa, która przekłada się na obciążenie czaszy spadochronu i tym samym jej zachowanie w locie.
Wszystkie te elementy muszą być zaplanowane i przećwiczone z wyprzedzeniem ze względów bezpieczeństwa — zarówno spadochroniarzy lecących z flagą, jak i widzów na ziemi. Podczas wszystkich skoków spadochronowych w miejscach ich realizacji —czyli głównie na strefach spadochronowych, jak Skydive Gdańsk, obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się poza wyznaczonymi obszarami.

Jedynie skoczkowie oraz inny personel lotniczy mogą poruszać się po płycie lotniska, pod warunkiem zachowania zgodnie z obowiązującymi procedurami lotniskowymi!
Czego można oczekiwać po zapowiadanym skoku? Na pewno będzie to niesamowity widok, którym będą mogli się cieszyć wszyscy obecni na lotnisku w Pruszczu Gdańskim oraz w jego pobliżu. Flaga zostanie rozpostarta na wysokości ok. 1200-1500m nad ziemią, dzięki czemu będzie dobrze widoczna nawet z większej odległości.

A jak taki skok wygląda z perspektywy spadochroniarzy lecących obok? Tak, jak na
załączonym zdjęciu!

Picture of Michał Sawicki - Uskrzydleni, ZEFIR

Michał Sawicki - Uskrzydleni, ZEFIR

Michał Sawicki- Stowarzyszenie Uskrzydleni, członek zarządu fundacji ZEFIR, UX designer z ponad czteroletnim stażem w projektowaniu produktów i usług cyfrowych, głównie w obszarze ecommerce oraz aplikacji użyteczności publicznej. Jednym z ciekawszych projektów, które zrealizowałem w tym obszarze był projekt Intranetu dla Urzędu Marszałkowskiego województwa Pomorskiego w 2020 roku. W swojej pracy skupia się na badaniu potrzeb klienta oraz jego grupy odbiorców i korzystając z odpowiednich technik warsztatowo-projektowych, stworzeniu optymalnego rozwiązania, które odpowiada na realne problemy użytkowników i biznesu. W projektowaniu dba o inkluzywność, stosując dobre praktyki i standardy projektowania WCAG, aby zaprojektowane strony, aplikacje czy serwisy były łatwe w użyciu dla osób z ograniczeniami - np. niepełnosprawnością wzrokową. Ponadto posiadam wieloletnie doświadczenie marketingowe w obszarze tworzenia treści, prowadzenia kampanii wizerunkowych i promocyjnych w mediach społecznościowych, które w ostatnim czasie realizował m.in. podczas pracy dla jednej z najbardziej innowacyjnych agencji interaktywnych na Pomorzu - Yetiz Interactive z Gdańska. W wolnym czasie z przyjemnością korzysta z możliwości oferowanych m.in. przez lokalny Aeroklub Gdański i wraz z grupą znajomych skacze ze spadochronem, ciesząc się otwartą przestrzenią i panoramą Zatoki Gdańskiej z wysokości 4km.

Możesz też wesprzeć nas bezpośrednio przez serwis buycofee.to/zefir korzystając z kodu QR:

Facebook
LinkedIn
Email
Drukuj

W hołdzie kapitanowi Józefowi Dambkowi: Koncert patriotyczny pełen emocji i wspólnoty

Punkt widzenia społecznika polsko-ukraińskiego na temat relacji obustronnych.

Przyszłość Młodych na Rynku Pracy – Panel Dyskusyjny Pomorskiej Gazety Niezależnej w Wejherowie

Podoba Ci się nasza gazeta? Wesprzyj nas.

Miejsce na Twoją reklamę