Przejdź do treści

22 kwietnia 2025 / 01:29

Czynnik ludzki w cyfryzacji budownictwa

Picture of Marta Dębska - Stowarzyszenie BIM

Marta Dębska - Stowarzyszenie BIM

Sektor budowlany, jak wiele innych gałęzi przemysłu, przechodzi rewolucyjną zmianę jaką jest cyfryzacja. Pandemia okazała się jednym z głównych czynników do zmian w komunikacji i realizacji projektów budowlanych na niemal każdym etapie. Biura projektowe zaczęły celować w rozwiązania chmurowe, które pozwalają na efektywną komunikację ze wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego. Wykonawcy robót od stycznia 2023 roku mogą prowadzić elektroniczne dzienniki budowy, urzędy uruchomiły możliwość składania wniosków o pozwolenie na budowę drogą elektroniczną. Od 30 czerwca 2023 r. wejdą w życie przepisy dotyczące cyfryzacji, w tym o składaniu wniosków, zawiadomień i zgłoszeń, wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Tak dynamiczny postęp w cyfryzacji sektora, wymusza na przedsiębiorstwach zmiany, aby nadążyć za konkurencją, która te zmiany już wprowadza.
Odpowiednia strategia oraz powołanie zespołu zadaniowego to pierwsze kroki do skutecznej transformacji w przedsiębiorstwie. Po zbudowaniu silnego zespołu, który wspierać będzie realizację celów strategii, niezbędnym krokiem jest usunięcie barier w postaci nieefektywnych procesów oraz modyfikacja hierarchii w organizacji. Bariery w postaci osób opierających się zmianom, minimalizować powinno się prowadząc proaktywne działania w postaci systemu motywowania i wsparcia przy prowadzanych zmianach. Reakcje pracowników na zmianę będą zależne od ich osobowości i poziomu posiadanego doświadczenia. Motywacją dla pracowników będzie osiąganie sukcesów przy wdrażaniu zmian. Strategia uwzględniać powinna kilka celów krótkoterminowych, zamiast jednego długoterminowego. Realizacja takich celów, które mają krótki czas wdrożenia, zmotywuje pracowników do dalszych prac nad wprowadzaniem zmian.


Wykorzystywanie modeli trójwymiarowych oraz transformacja cyfrowa branży budowlanej doprowadziła do spopularyzowania nowego podejścia do projektowania obiektów budowlanych. Building Information Management, czyli BIM, to sposób zarządzania procesem inwestycyjnym w oparciu o cyfrowy model obiektu budowlanego. Model wykorzystywany jest przez członków procesu do komunikacji oraz wymiany informacji i jest podstawą do podejmowania decyzji w trakcie trwania projektu. Duże znacznie mają w tym miejscu standardy projektowe, które określają zasady i sposób tworzenia modeli branżowych. Modele takie powinny być stworzone w taki sposób, aby stanowiły podstawę do analizy kosztów, czasu realizacji oraz symulacji energetycznej. Im więcej informacji niegeometrycznych zawierać będzie model, tym większy wymiar osiągnie model BIM.

„>Uważa się, że tradycyjna metoda projektowania jest nieefektywna z punktu widzenia współpracy. W rzeczywistości, jeśli komunikacja odbywa się za pomocą poczty elektronicznej lub telefonu, jest po prostu niemożliwe, aby wielokrotnie wymieniać tak wiele informacji w czasie uznawanym za akceptowalny, co powoduje opóźnienia w realizacji projektu. Ponadto, przy użyciu tradycyjnych metod nie można zagwarantować możliwości śledzenia komunikacji i nie jest łatwo przechowywać użyteczne informacje przez cały cykl życia projektu. Informacje byłyby zbyt złożone, aby można je było przedstawić w 2D. Wręcz przeciwnie, dokonuje się wielka rewolucja poprzez przechowywanie i reprezentację informacji w modelach 3D. BIM jest metodą projektowania opartą na współpracy, gdzie różne podmioty zaangażowane w realizację projektu mogą wzbogacać model informacyjny, wstawiać, wyciągać, aktualizować lub modyfikować informacje. BIM integruje różne branże, umożliwiając usprawnienie procesu projektowania, a także pozwalając na identyfikację i rozwiązywanie konfliktów przed rozpoczęciem budowy.Aby prawidłowo i efektywnie zarządzać wszystkimi informacjami i danymi zaangażowanymi w proces BIM, konieczne jest zaangażowanie specjalistów o określonych umiejętnościach oraz zapewnienie struktury organizacyjnej, w której role i obowiązki każdego podmiotu w procesie są jasno określone. Oznacza to konieczność stworzenia nowych postaci zawodowych, takich jak Koordynator BIM.

Picture of Marta Dębska - Stowarzyszenie BIM

Marta Dębska - Stowarzyszenie BIM

Możesz też wesprzeć nas bezpośrednio przez serwis buycofee.to/zefir korzystając z kodu QR:

Facebook
LinkedIn
Email
Drukuj

W hołdzie kapitanowi Józefowi Dambkowi: Koncert patriotyczny pełen emocji i wspólnoty

Punkt widzenia społecznika polsko-ukraińskiego na temat relacji obustronnych.

Przyszłość Młodych na Rynku Pracy – Panel Dyskusyjny Pomorskiej Gazety Niezależnej w Wejherowie

Podoba Ci się nasza gazeta? Wesprzyj nas.

Miejsce na Twoją reklamę