Gdańszczanie mają możliwość większego zaangażowania się w to, co dzieje się w ich mieście dzięki projektowi Fundacji RC “Decydujmy! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku”.
Jednym z kluczowych elementów przedsięwzięcia jest poszukiwanie nowych sposobów włączania mieszkańców w decyzje dotyczące polityk miejskich oraz kreowanie wydarzeń, które umożliwią aktywny udział w kształtowaniu przyszłości miasta. W ramach projektu prowadzony jest między innymi pilotaż procesu partycypacyjnego w dzielnicy Gdańska Długie Ogrody. Podczas działania organizatorzy spotykają się z mieszkańcami, rozmawiają i prowadzą dyskusje na temat przyszłości i perspektywy rozwoju tej okolicy. Tworzą też przestrzeń do swobodnej wymiany opinii i przemyśleń.
Partycypacja oznacza udział w podejmowaniu decyzji i wydarzeniach, które nas dotyczą i jest główną ideą projektu. Celem inicjatywy jest nie tylko zwiększenie świadomości, ale i edukacja zarówno młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców miasta na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej oraz korzyści płynących z aktywnego udziału w procesach decyzyjnych.
“Dla mnie partycypacja to nie tylko włączenie mieszkańców we współdecydowanie o mieście czy polityce kraju, ale również współpraca i współudział we wszystkich decyzjach, które podejmujemy w grupach, w których funkcjonujemy. Czy to w rodzinie, w pracy, w zespole, drużynie. (…) Największym w mojej ocenie sukcesem całego projektu, poza przychylnością mieszkańców zainteresowanych tematem, jest otwartość miasta na tę współpracę.” – mówi Martyna Nagórska, koordynatorka projektu.
Zachęcamy do zapoznania się z całym wywiadem na stronie Fundacji www.fundacjarc.org.pl
Spotkanie podsumowujące pilotaż odbędzie się 7 grudnia przy okrągłym stole w Szkołach Ekonomiczno-Handlowych przy ul. Seredyńskiego 1A w Gdańsku. Więcej szczegółów oraz harmonogram znajduje się na stronie Fundacji.

