Przejdź do treści

22 kwietnia 2025 / 01:14

Stowarzyszenie KACK Mały Kack

Picture of Stowarzyszenie  KACK

Stowarzyszenie KACK

Stowarzyszenie KACK Mały Kack, założone w 2016 roku, realizuje projekty kulturalne i społeczne już od 2009 roku, zanim jeszcze zostało formalnie zarejestrowane.

Nasz początek

Zaczynaliśmy naszą przygodę z teatrem i działalnością kulturalną jako Grupa Teatralna Nazaret zawiązana przez rodziców i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Gdyni w 2009 roku. Tam powstało pierwsze i grane do dziś przedstawienie „Noc ponad miastem, czyli także twoja historia”. A potem rodziły się nowe pomysły i nowe spektakle.

Grupa Nazaret ciągle jest aktywna na scenie. Przez minione 14 lat zagraliśmy ponad 70 spektakli zarówno w Trójmieście, jak i w okolicznych miejscowościach.

W 2016 roku przy współpracy z przewodniczącym rady dzielnicy Mały Kack Markiem Hermannem (+ 2019), zrodził się pomysł na stworzenie Przeglądu Teatrów Amatorskich Kurtyna. Realizacja projektu Przyjazna Dzielnica dała początek temu przedsięwzięciu, które wpisało się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Gdyni, a znane jest w całej Polsce.

PRZEGLĄD TEATRÓW AMATORSKICH IM. MARKA HERMANNA KURTYNA – to przestrzeń stworzona przez amatorów i dla amatorów, ale nie znajdziecie tu amatorszczyzny! Przygotowujemy festiwal na najwyższym poziomie pod każdym względem – na artystów czeka pełne zaplecze techniczne: scena z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem, kulisy, garderoby, opieka inspicjenta i czas na próby.
Ponadto przygotowujemy miejsce spotkań dla publiczności w postaci kawiarenki Cafe Wieży, gdzie można też obejrzeć wystawy towarzyszące i prezentacje rękodzieła.

Mamy swoje biuro prasowe, współpracujące przede wszystkim z lokalnymi rozgłośniami i telewizjami, ale także z TVP Kultura. Dla uczestników wydajemy również okolicznościowe publikacje papierowe i elektroniczne – Kurier Teatralny i Blachownię.

Pusta noc

Chcąc przywrócić pamięć o tym kaszubskim zwyczaju, powstało widowisko „Pusta noc, gdy odchodzisz duszo” nawiązującego do tej ginącej tradycji żegnania zmarłego przez rodzinę i przyjaciół trwającymi trzy dni modlitwami, pieśniami, wspomnieniami i ucztowaniem.

Polski sierpień

15 sierpnia to data, której nie trzeba tłumaczyć. Od kilku lat organizujemy koncerty, połączone z etiudami scenicznymi w wykonaniu profesjonalistów i amatorów, przenoszącymi widzów w przeszłość, choćby na pola Bitwy Warszawskiej czy do budującego się w portu w Gdyni. Koncerty stają się okazją do manifestowania patriotyzmu i podtrzymywania tradycji wspólnego śpiewania pieśni opiewających naszą chlubną historię.

Orszak Trzech Króli

Stowarzyszenie KACK Mały Kack, podejmuje się również organizacji wydarzeń we współpracy z lokalnymi środowiskami szkolnymi i artystycznymi, instytucjami oraz przedstawicielami samorządu.

Od 2022 roku Orszak jednoczy Gdynian, łącząc różne środowiska – szkoły, teatry amatorskie, artystów zawodowych, ZHR, wolontariuszy Gdyńskiego Hospicjum i samorządowców. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz Gdyni i cieszy dużą popularnością wśród mieszkańców, a miasto wspiera nas w tym zadaniu.

Kolejne przedsięwzięcia uświadomiły nam, że koniecznością jest zbudowanie miejsca do realizacji naszych zamierzeń, zaczęliśmy budować Katolickie Centrum Kultury.

Od 2022 roku Orszak jednoczy Gdynian, łącząc różne środowiska – szkoły, teatry amatorskie, artystów zawodowych, ZHR, wolontariuszy Gdyńskiego Hospicjum i samorządowców. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz Gdyni i cieszy dużą popularnością wśród mieszkańców, a miasto wspiera nas w tym zadaniu.

Kolejne przedsięwzięcia uświadomiły nam, że koniecznością jest zbudowanie miejsca do realizacji naszych zamierzeń, zaczęliśmy budować Katolickie Centrum Kultury.

Katolickie Centrum Kultury i Centrum Ruchu Światło Życie Archidiecezji Gdańskiej, przy ul. ks.bpa Jana Bernarda Szlagi 3 w Gdyni to 3400 m2 powierzchni łączące wiele funkcji. Budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, tak by w jak najlepszy sposób spełniał swoje zadania. Generalnym wykonawcą budowy jest Firma Repiński. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Radosław Ziejka, wystrój i dekoracje zaprojektowały mgr arch. Dorota Kunicka-Pawlicka oraz mgr arch. wnętrz Karolina Golec-Niewęgłowska.

Katolickie Centrum Kultury stanowić będzie sala koncertowo-widowiskowa koncertowo widowiskowa z niezbędnym dla działalności kulturowej zapleczem. Sala, jak i cały budynek przystosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych, jako odbiorców, twórców i pracowników. W części kulturalnej przewidziane są również sale warsztatowe i magazynowe przeznaczone dla współpracujących z KACK amatorskich formacji teatralnych i muzycznych. Zaplanowana jest również przestrzeń na studio nagrań, sale taneczne, sale prób oraz pomieszczenia administracyjne Stowarzyszenia.

Centrum Formacyjne to przestrzeń z kaplicą, salami konferencyjnymi różnej wielkości, częścią noclegową (27 pokoi), gastronomią, które mają służyć działalności prorodzinnej, pro-life, edukacyjnej, wychowawczej i naukowej. Przestrzeń będzie miejscem działania poradni rodzinnej, poradni psychologów chrześcijańskich, klubu AA, ruchów trzeźwościowych oraz różnych grup formacyjnych dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz niepełnosprawnych.

Przystań KACK Pomaga to pomieszczenia przeznaczone dla opieki nad osobami niepełnosprawnymi, wykluczonymi społecznie, bezdomnymi. Pomieszczenia będą przystosowane do spełnienia funkcji łaźni, stołówki, doraźnej pomocy medycznej oraz krótkotrwałego zabezpieczenia pobytu.

Tę misję rozpoczęliśmy już w naszej tymczasowej siedzibie przy ul. Łowickiej 44 w Gdyni.

Port dla rodziny / KACK pomaga

Nasi wolontariusze, psycholog, pedagog, prawnik, lekarz i ci, którzy odwiedzają podopiecznych Stowarzyszenia, trwają na posterunku.

Dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Instytutu Wolności dysponujemy miejscem, gdzie każdy może uzyskać bezpłatną poradę specjalistów.

Abyśmy mogli jeszcze lepiej służyć i pomagać, nieść prawdę, dobro i piękno mieszkańcom Pomorza i nie tylko, zapraszamy do włączenia się w nasze działania.

Dobrze, że jesteście! www.kackmalykack.pl

46 1140 2004 0000 3302 7817 6861 z dopiskiem: „darowizna na budowę Centrum”




Picture of Stowarzyszenie  KACK

Stowarzyszenie KACK

Możesz też wesprzeć nas bezpośrednio przez serwis buycofee.to/zefir korzystając z kodu QR:

Facebook
LinkedIn
Email
Drukuj

W hołdzie kapitanowi Józefowi Dambkowi: Koncert patriotyczny pełen emocji i wspólnoty

Punkt widzenia społecznika polsko-ukraińskiego na temat relacji obustronnych.

Przyszłość Młodych na Rynku Pracy – Panel Dyskusyjny Pomorskiej Gazety Niezależnej w Wejherowie

Podoba Ci się nasza gazeta? Wesprzyj nas.

Miejsce na Twoją reklamę