Przejdź do treści

22 kwietnia 2025 / 01:35

W działalności społecznej polskiej młodzieży

Picture of Mirosław Kapcewicz - Fundacja Młode Kresy

Mirosław Kapcewicz - Fundacja Młode Kresy

Rozpocząłem swoją działalność społeczną w 2012 roku mieszkając jeszcze na Białorusi. Moja aktywność była skierowana do środowiska mniejszości polskiej, która licznie zamieszkiwała i zamieszkuje tereny zachodniej Białorusi, w szczególności obwodu grodzieńskiego. Wspólnie ze studentami Lidzkiego College powołaliśmy do życia młodzieżową organizację o nazwie Ruch Młodzieży Polskiej.

Nasza działalność głównie polegała na promocji szeroko pojętej polskości, t.j. kultury, tradycji i języka polskiego wśród młodzieży w naszym mieście, gdzie łączna ilość mieszkańców wynosiła 100 tysięcy osób, a ilość Polaków według oficjalnych białoruskich danych stanowiła 37% od ogółu mieszkańców. Organizowaliśmy spotkania młodzieży z kombatantami Armii Krajowej, porządkowaliśmy polskie cmentarze, robiliśmy uliczne akcje polegające na wywieszaniu ulotek oraz rozklejaniu wlepek zachęcanych mieszkańców naszego miasta do codziennego używania języka polskiego. Taka aktywność polskiej młodzieży powodowała to, że kolejne osoby chciały dołączyć do struktur organizacji, ale nasze działania nie umknęły uwadze białoruskiej milicji oraz KGB.

Poszczególne osoby z organizacji, w tym ja, były nękane przez służby specjalne za działalność na rzecz polskości. W moim mieszkaniu zostało przeprowadzone przeszukania i zostały zarekwirowane książki w języku polskim, modlitewniki oraz polska flaga. Grożono mi, że za działalność w niezarejestrowanej przez władze RB organizacji grodzi mi do dwóch lat więzienia. W związku z powyższym w 2013 roku zdecydowałem się na wyjazd do Polski, gdzie rozpocząłem studia na programie im. Konstantego Kalinowskiego, który jest przeznaczony dla obywateli Białorusi, którzy z powodów politycznych nie mogą kontynuować studiów w swoim kraju.

Podczas studiów w 2015 r. wspólnie z rodakami Litwy i Ukrainy zarejestrowaliśmy w Polsce Fundację Młode Kresy, głównym celem której jest integracja polskiej młodzieży przyjeżdżającej do Macierzy na studia oraz wsparcie Polaków na Wschodzie. Jako fundacja stworzyliśmy portal informacyjno-edukacyjny dla Polaków na Białorusi „Wirtualna Białoruś 24”, wydaliśmy kilka prac naukowych opowiadających o aktualnej sytuacji młodzieży polskiej na Litwie i Białorusi. W roku 2022 wydałem monografię pod tytułem „Polityka władz Białorusi wobec mniejszości polskiej w latach 1994-2022”, gdzie dokładnie opisałem represje białoruskich władz na czele z Aleksandrem Łukaszenką wobec poszczególnych polskich organizacji oraz działaczy. Książka jest swojego rodzaju raportem, który pokazuje skalę represji przeciwko Polakom na Białorusi, dzięki czemu nagłaśniamy sprawę na poziomie międzynarodowym organizując wydarzenia m.in. w Sejmie Republiki Litewskiej oraz Parlamencie Europejskim.

Jesteśmy organizacją pozarządową, której celem jest poprawa jakości życia ludzi w lokalnych społecznościach. Realizujemy go poprzez działania na rzecz zwiększenia świadomości w kluczowych dla nas obszarach oraz aktywne wsparcie innych podmiotów, oparte na edukacji – organizacji szkoleń, pomocy merytorycznej oraz promocji dobrych praktyk w działaniach społecznych.
Wierzymy, że dobrze zorganizowane, lokalne inicjatywy społeczne są kluczem do budowy odpowiedzialnego, samorządnego społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju naszych Małych Ojczyzn.

Picture of Mirosław Kapcewicz - Fundacja Młode Kresy

Mirosław Kapcewicz - Fundacja Młode Kresy

Możesz też wesprzeć nas bezpośrednio przez serwis buycofee.to/zefir korzystając z kodu QR:

Facebook
LinkedIn
Email
Drukuj

W hołdzie kapitanowi Józefowi Dambkowi: Koncert patriotyczny pełen emocji i wspólnoty

Punkt widzenia społecznika polsko-ukraińskiego na temat relacji obustronnych.

Przyszłość Młodych na Rynku Pracy – Panel Dyskusyjny Pomorskiej Gazety Niezależnej w Wejherowie

Podoba Ci się nasza gazeta? Wesprzyj nas.

Miejsce na Twoją reklamę